18 juni 20098 röstades FRA-lagen igenom av riksdagens majoritet, inklusive Fredrick Federley som dagen innan hade gråtit i talarstolen.
Vi i Piratbyrån var, åtminstone i just detta skede, ganska passiva i FRA-motståndet. Minns att vi hörde om gråtsessionen på bilradion, på väg hem från den plats norr om Stockholm där vi hade utfört det allra första renoveringsarbetet på S23M-bussen, dokumenterat på följande video:
Visst är det hisnande hur mycket vatten som runnit under broarna, från midsommar 2008 till midsommar 2009? Vi har rört oss från FRA till Ipred till Telekompaketet till Telecomix och The Persian Bay. Vi har samtidigt rört oss, runt i Europa, från S23M till S23X till S23K till Spectrial till Embassy of Piracy. Alltihopa på ett år. Vilka hastigheter!
Och vi fortsätter, åt alla håll. Även bussen. Efter att den “gömdes i Mariefred” står den nu och inväntar en totalrenovering, in- och utvändigt. Under sommarens senare halva väntar, om allt går som planerat (med reservation för att “planerat” är ett lite väl starkt ord), två-tre resor med öppna aktiviteter. Den här gången är det knappast pengar som är problemet, utan snarare kanske chaufförer och logistik. Vart allt detta burit oss när hösten kommer går knappt att föreställa sig. Och tanken på den 18 juni 2010 är nästan skrattretande.


2 kommentarer ↓
[...] som bloggat om 1-årsdagen: HAX, Copyriot, Mark Klamberg, ProjO, Camilla [...]
[...] frågade i början av sommaren efter hur långt ett år kan vara, i relation till det som nu mer och mer börjar sortera under begreppet nätpolitik. Copyriots svar [...]
Kommentera