Moderat likvidation

Beatrice Ask och Hans Wallmark skriver i dagens debattartikel om problemen med internet, särskilt i dess kombination med postväsendet. Genom att kombinera dessa kommunikationssystem kan man nämligen, skriver de bägge moderaterna, köpa “allt från cannabis till kokain och hasch“.

(Paus för LOL.)

Pausbild:


Klicka för att förstora pausbilden, som föreställer vad som uppges vara valrörelsens största affisch. Observera att bilden innehåller hela tre Hans Wallmark, i olika storlekar. Eventuellt är det rentav ett utsnitt ur en fraktal.

(Slut på LOL-paus.)

Det genuint lömska med debattartikeln, är att de bägge moderaterna inte vill säga vad de vill göra med nätet. Bara att det är nätet som är problemet. Trots att de själva konstaterar: “Sedan skickas varorna med post.” Tills vidare måste artikeln tolkas som ett ställningstagande för en EU-kontrollerad svart lista över nätsidor som ska blockeras.
Vidare så bör alla som stödjer moderaterna i EU-valet inse att detta är den riktning som de verkar åt – vilket uppenbarligen inte alla vill inse.

Moderaterna värnar precis som Piratpartiet om frihet på internet

En röst på moderaterna är en röst på Hans Wallmark, som befinner sig på klart valbar listplats. Vidare är det bara att inse att debattartikeln uttrycker Moderata samlingspartiets officiella partilinje i nätfrågor om internet.

Moderaterna har börjat profilera sig på nätpolitik – eller ska vi hellre säga antinätpolitik? Kanske börjar de rentav tänka i termer av att Kristdemokraternas nisch är på kan vara på väg att bli tom. Då skulle Moderaterna kunna bli ett brett, värdekonservativt parti i linje med tyska CDU/CSU (vars valvideos visserligen fick ganska låga betyg).

Som av ett sammanträffande läser vi en artikel hos tyska kulturtidskriften Perlentaucher: “Die CDU profiliert sich als Anti-Internetpartei“. Där observeras hur moderaternas syskonparti CDU under de senaste månaderna har satt i system att utnyttja rädslan för hemskheter på nätet. Barnporr, våldsspel, chattskummisar, knarkhandel, terrorism. Kort sagt tycks CDU vilja profilera sig på en politik som är utpräglat anti-internet, för barnens skull.
Enligt Perlentaucher får CDU i denna kampanj särskilt god draghjälp från konservativa dagstidningen FAZ. Men som vi har sett drar även Süddeutsche sitt strå till stacken.

Nätpolitiken är inte bara uppbrytandet av en gammal vänster/höger-skala. Parallellt med deterritorialiseringen sker en reterritorialisering, där en gammal typ av konservativ höger får fäste vid nya hotbilder.

Uppdatering: Netzpolitik.org fastslår “Nicht CDU/CSU wählen!

28 kommentarer ↓

#1 floodis on 27 May 2009 at 7:21 pm

“Observera att bilden innehåller hela tre Hans Wallmark, i olika storlekar. Eventuellt är det rentav ett utsnitt ur en fraktal”

HAHAHAHHAHA :D

Ärligt den snubben är creepy.

#2 Tor on 27 May 2009 at 7:39 pm

Moderat nätpolitik?
http://www.kegbert.com/SP-FishInterNetCL.jpg

Förresten tycker jag det förtjänar att påpekas att moderaterna drev på för avstängning från internet men utan att de fick inte sin vilja igenom i förhandlingarna med de andra partierna. Varför är det ingen som ställer kritiska frågor om det idag när moderaternas ambition trots allt är tydlig?

#3 Tomas on 27 May 2009 at 8:01 pm

Om man bara kan köpa allt från cannabis till hasch så verkar nätet trots allt ganska oanvändbart… Får liksom inte plats så mycket däremellan.

#4 Demokrat on 27 May 2009 at 8:36 pm

En röst på Piratpartiet är en röst på Björn Felten, som befinner sig på klart valbar listplats.

http://img22.imageshack.us/img22/6633/bjrnfelten.jpg

#5 Månkaninen on 27 May 2009 at 9:04 pm

@Demokrat:
Björn Felten befinner sig på tionde plats på PPs valsedel. På valbar plats brukar betyda att han med lite tur kommer med men att PP får 10 av Sveriges 18 mandat är inte sannolikt.
Dessutom tror jag inte du ska tolka Felten så bokstavligt; du kan läsa hans kommentar på http://forum.piratpartiet.se/Topic154058-15-2.aspx#bm154266

#6 db on 27 May 2009 at 10:24 pm

Äsch! Jag klickade inte på bilden och LOLade därför fortfarande så mycket efter pausen att det var svårt att läsa texten.

#7 Moderaterna bryr sig inte om fakta at Free the Mind on 27 May 2009 at 10:31 pm

[...] frågor. Och om EU skulle få ansvar för dessa frågor så kommer det inte ta lång tid innan webbsidor börjar svartlistas på EU-nivå. De flesta vettiga människor hoppas på att Irländarna forsätter att rösta nej, om [...]

#8 AndersH on 27 May 2009 at 10:46 pm

Om man skulle förbjuda Posten och Internet att samarbeta, skulle man inte lösa problemet då? Dvs att inget man beställde via Internet skulle få levereras per fysisk post sen?

Antingen via lagstiftning, eller genom självreglering i branschen. Man skulle kunna börja med att låta en kvällstidning ställa Postens VD till svars om varför Posten samarbetar med Internet när det är så uppenbart olämpligt. De ska ju syssla med Post, inte med Internet! Är det detta som våra skattepengar går till?

#9 Anders Wengelin on 27 May 2009 at 10:49 pm

Jag tittade och tittade men kunde inte riktigt förstå: vilken Wallmark är originalet och vilka är kopiorna? Vissa envisas med att leva upp till bilden av sig själva. Men är det den stora eller den lilla han eftersträvar.

#10 Momo on 28 May 2009 at 1:53 am

Ett alldeles perfekt lagom vridet godnattblogginlägg såhär tre på natten. LOL och tack :D

#11 Emil on 28 May 2009 at 7:48 am

Intressant att artikeln heter “Möjligheter och problem med nätet” när den verkar fokusera uteslutande på problem – verkliga och inbillade. Skrev dom rubriken först eller sist?

#12 DanceK on 28 May 2009 at 11:39 am

@ANDERSH

Jag misstänker att det inte går. Även om man förbjuder system som omedelbart kopplar samman köp på nätet med postleverans (är inte så teknikskt kunnig, men jag syftar helt enkel på e-handel) så kan man givetvis kringgå detta genom att göra upp affären över nätet. Sedan är det en enkel sak att byta telefonnummer/e-mailadress och byta fysisk adress den vägen.

Och vill vi verkligen förbjuda e-handel?

#13 SugBloggen » Blog Archive » Hadopisan då on 28 May 2009 at 3:09 pm

[...] då vet ni var moderaterna står om inte annat. Dessutom verkar Ask vara av den åsikten att Piratpartiet tycker att narkotika är [...]

#14 AToTheK on 28 May 2009 at 4:33 pm

Blondinbella’s sida var nog den värsta jag varit inne på på ett bra tag. 90% av kommentarerna var off topic och i stil med, “bra skrivit vad tycker du om min blogg?”

#15 Sulky on 28 May 2009 at 9:47 pm

Alla moderater ska inte dras över en kam, Fjellner drev exempelvis frenetiskt på för tillägget om att rättslig prövning ska ske innan man får stänga någons anslutning.

För övrigt en idiotisk artikel från Ask och Wallmark.

#16 Sulky on 28 May 2009 at 9:52 pm

För övrigt förstår jag inte hur man som påstått liberal kan vara principiellt mot reglering av pengaflöden men för reglering av kommunikation. Problemen i de båda områdena är liknande, men man måste inse att de fria flödenas fördelar vida överstiger dess nackdelar.

#17 iii on 28 May 2009 at 11:34 pm

Det känns ju ganska så löjligt av någon att påstå att moderaterna bryr sig om det fria nätet. Vi behöver inte bara ta upp de FRA och IPRED, utan också den stundande teledatalagringen. Den visar på att de inte har ändrat riktning. Det ska vara övervakningssamhälle och inget annat. Allt annat är rent skitsnack, hoppas folk fattar det.

#18 Det händer saker i EU också « lePlaid on 29 May 2009 at 1:19 am

[...] angående integritet på internet så är det väl just vad man kan vänta sig. Rasmus på Copyriot kommenterar. Ryktet säger också att Folkpartiet har något liknande ställningstagande på gång, kanske dags [...]

#19 Danmark on 29 May 2009 at 1:34 am

Eftersom politik är på agendan vill jag bara inflika att… äh.. skitsamma, jag hade en bra idé med skämt om IOUs och att vi har stor statsskuld. men det blev nog inget bra. Dessutom har jag några öl för många i magen. Vidare kan nämnas att jag inte fick hångla och är således lite bitter.

#20 AndersH on 29 May 2009 at 8:06 am

@DanceK: Jag menar att Posten borde ta sitt ansvar här! Posten borde sluta att ha med Internet att göra. Posten har till exempel en s.k. hemsida. Bara en sån sak!

#21 Lars on 29 May 2009 at 8:52 am

När jag läser Ask och Wallmark, känner jag en underton av att “Vi godhjärtade moderater vill skydda dig mot alla de hemska saker som finns på Internet” och utnyttja den rädsla som finns hos många som inte förstår sig på Internet. Ett ganska skickligt men förrädiskt propagandabudskap, för jag hoppas att folk insett att politiker inte är mycket att hålla i handen när åskan går.

#22 Tuss on 29 May 2009 at 10:05 am

Nej, det vore dumt att hålla politiker i handen när det åskar, framför allt om det är ledande politiker.

#23 Licens mot pedofili « Badlands Hyena on 29 May 2009 at 11:46 am

[...] Ask (M) och Hans Wallmark (M) i Corren och på Moderaternas webbplats (via Anna Troberg och Copyriot). Piratpartiet vill ha total frihet på nätet, vilket tydligen innebär frihet till barnporr, [...]

#24 Dennis Nilsson on 29 May 2009 at 8:24 pm

Hade Beatrice Ask (m) och Hans Wallmark (m) levt för 500 år sedan, när boktryckarkonsten etablerades så hade de argumenterat på samma sätt mot boktryckarkonsten, att stoppa, begränsa, reglera och censurera.

På den tiden var böcker inte tänkta för vanliga medborgare, utan bara präster och högre uppsatta i samhället som skulle använda dom.

För 500 år sedan kunde man för första gången i mänsklighetens historia på ett enkelt och billigt sätt sprida ideér mycket fortare än någonsin tidigare. Andra kunde därmed också uppta dessa ideér och förbättra dem vidare, generation efter generation.

Har inte Beatrice och Hans läst historia??

#25 Kom nu Gunnar! « Lindrig huliganism on 30 May 2009 at 11:42 am

[...] Copyriot: Moderat likvidation [...]

#26 TTime on 30 May 2009 at 12:42 pm

Ibland blir jag så erbarmligt trött på substanslös skrämselpropaganda. Hur överträffar man den?

PÅ LOL-BILDEN ÄR HANS WALLMARK TJOCK OCH ROSA.

RÖSTA PÅ PIRATPARTIET!

#27 AndersH on 30 May 2009 at 8:13 pm

@TTime: Rosa som en räka, räkor luktar blä!

#28 Copyriot › Kulturministern vågade inte komma till Venedig on 5 June 2009 at 12:52 pm

[...] Moderat likvidation [...]

Kommentera