Andra avsnittet av Autumn talk-serien måste tyvärr vänta. Det ska handla om djupa basfrekvensers rent materiella förankrande av musikupplevelser i specifika platser. Olycksfallet i arbetet består i att jag (åter) börjat intensivlyssna på Håkan Hellström – en form av musik där basfrekvenserna inte alls spelar en sådan roll. Infektionen förvärrades av ett besök i staden Göteborg men väntas gå över av sig själv, som en vanlig höstinfluensa. Med andra ord lär jag fortsätta att lyssna på Håkan Hellström i ytterligare några dagar.
Under sådana förhållanden blir det omöjligt för mig att upprätthålla illusionen inför mig själv om att jag kategoriskt avskyr musikalisk expressivitet (t.ex. rockism, popism). Inte för att jag skulle få för mig att formulera en så fanatiskt överdriven ståndpunkt, utan för att endast den låtsade positionen kan förmå mig att skriva trovärdigt om bastyngd och platsbundenhet.
Bas suspenderad
October 15th, 2008 | musik, staden
Skriv ut

3 kommentarer ↓
Det där med djupbas är något speciellt. Alltså frekvenser från kanske 60Hz och nedåt till jordbävningsfrekvenser. Jag menar då inte att det behöver vara “maxat” med bas avseende ljudtryck eller frekvensåtergivning, utan det jag menar är att det känns som om man påverkas på ett mer markant sätt av låga frekvenser.
Troligen förstärks effekten av en rytm.
Entrainment.
Tja, allt kanske handlar om undermedvetna minnen och känslor från den tiden man svävade omkring skyddad i en varm livmoder och hörde/kände mammans hjärtslag?
[...] published nor shared. Required fields are marked * Name * Email * Website Comment ‹ Bas suspenderad Möjligtvis liknande inlägg: Flöjt, festival, [...]
Vid mastring av musik så filtreras ofta frekvenserna under nånstans runt 65Hz bort. Detta gör även de flesta ljudanläggningarna vid uppsleningen har jag fått framställt för mig.
Kommentera