
Flygplatser är motbjudande platser. Och fascinerande. Som få andra platser falsifierar de villfarelsen att kapitalism skulle vara samma sak som fri marknad. Å ena sidan möts blicken överallt av reklam för konsultfirmor som målar upp visionen av en gränslös värld. Å andra sidan råder där noll konkurrens. Allting på en flygplats är licensierat. Ägaren av infrastrukturen godkänner innehållet, delar ut ensamrätter till företag att ägna sig åt noga avgränsade verksamheter.
Därför är flygplatsens ekonomi en intressant metafor för att förstå vilka tendenser som begreppet “intellectual property” står för i dagens världsekonomi. (Copyriot försökte en gång lansera begreppet “flygplatssamhället för detta.)
Vidare är flygplatsen en plats för gränskontroll. Tendensen att polisiär kontroll i allt högre grad “outsourcas” till privata företag blir sällan så tydlig som där. Sedan 2004 finns en lag – genomdriven av partierna (s) och (m) – om långtgående “transportörsansvar“. Flygbolagen tvingas neka personer som misstänks vara asylsökande.
Parallellen mellan flygbolagens “transportörsansvar” och det som nu kallas “ISP responsibility” är slående. Själv har jag, när jag nu på sistone tvingats tillbringa en del tid på flygplatser, närt misstanken att många politiker verkar ha en föreställning om att internetkommunikation fungerar ungefär som flygkommunikation. Då ligger det ju nära till hands att försöka tillämpa samma strategier.
I en usel ledarartikel i Blekinge Läns Tidning (ober lib) kan man idag läsa:
Internetoperatörerna slipper stänga av personer som sysslar med olaglig fildelning. Tidigare har detta varit en av utgångspunkterna. Mot detta har internetoperatörerna protesterat. Man vill inte agera polis. Det kan liknas vid flygbolagens protester mot att kontrollera om passagerarna hade lagliga identitetshandlingar. Flygbolagen vill inte agera passkontrollanter.
Men internetoperatörer” är inte som flygplatser. Parallellen är feltänkt. En mänsklig kropp är en mänsklig kropp, men en nod i ett nätverk är en öppning till ett nytt nätverk.
Politiker verkar överlag utgå från att ett IP-nummer är som ett personnummer – en missuppfattning som faktiskt kan underblåsas av de som ensidigt försvarar “den personliga integriteten”.
I själva verket ligger det till så här: IP-numret är ett gränssnitt mellan ett wide area network (känt som internet) och ett mindre nätverk som antingen kan vara ett så kallat personal area network (om nätverket är centrerat kring en enda person) eller ett local area network (t.ex. ett hushåll, en skola, ett kontor, en trådlös accesspunkt).
Därför haltar flygplatsmetaforen. Frågan är hur ansvariga politiker ska förstå detta.


5 kommentarer ↓
Metaforen gränssnitt mellan WAN och LAN är nog lika dålig som flygplatser eller “a series of tubes”. På vilket sätt är ett interface på KTHs DNS ett interface mellan LAN/PAN? Den gummitmetaforen blir snart helt intetsägande.
En IP-adress är tillsammans med ett portnummer det som definierar en ändpunkt för en dataström. Varken mer eller mindre. Eventuella försök att läsa in större sammanhang och sociala skeenden i detta är dömt att misslyckas. Till vilken nytta?
Att sen knyta personuppgifter till en ändpunkt är det sorgliga resultatet av veckans händelser. Vad har personuppgifter med nätverksinterface att göra? Men återigen fokuserar kritiken på integritet och missar det enligt mig viktigaste: vårt fantastiska stendumma paketswitchande nät. Å andra sidan är jag glad att kritiken hörs över huvud taget, man får nog vara glad för det lilla.
Lite OT, men ändå – absolut – det är spännande med flygplatsmetaforen.. Det går att göra så mycket med den. Det är fantastiskt hur planerade/stratifierade dessa utrymmen är. Pratade just med en kompis om nya terminalen på Heathrow, som visst är mer shoppingcenter än luftport.
[...] enklast för Radiotjänst torde vara att outsourca viss kontroll till “internetoperatörerna“. Redan idag låter de radiohandlare [...]
Om alla bara avwepnade sina trådlösa routrar kanske budskapet skulle gå fram. IP-nummer != person, sharing is caring. Förra veckan skissade jag lite på ett upprop för detta i form av http://oroutr.org men undrar om folk är så idealistiska.
Vill man bjuda på internet så kan man stoppa en överbliven router på sitt vanliga LAN, med wan-porten mot LANet. Om man i brandväggsreglerna förbjuder access till privata nät så släpper man ut folk på internet samtidigt som man skyddar sin egen utrustning.
Kanske värt att lägga upp en artikel om det på oroutr.org?
Kommentera