Någon mer som börjar nynna på barnvisan om elefanterna?
Först var det sju piratmoderater. (3/1)
De bemöttes av sju upphovsrättshökar. (6/1)
Piratmoderaterna svarade med att bli 13. (8/1)
Då dubblade hökarna insatsen och skickade fram 27 representanter för “det kreativa Sverige“. (10/1)
De får idag svar på tal från 70 upphovsrättskritiska upphovsrättsinnehavare, de flesta från piratpartiet. (16/1)
Själv smet jag från kursen i kvantitativa metoder när jag pluggade på universitetet, och står helt handfallen inför datorprogram som ritar tjusiga kurvor. Ändå kan jag, från höften, bjuda på en prognos för debattens fortsatta utveckling:
Bägge sidor i polemiken fortsätter att dubbla insatsen av undertecknare ungefär var tredje dag. Namnen tar upp allt större del av utrymmet på Expressens sidan 4, så att själva budskapen som framförs måste kortas ned till tre meningar var redan nu till helgen. Nästa vecka sprängs dock vallen där sidan 4 inte räcker till. Namnlistorna på kreatörer som tycker saker om kopiering hotar att ta över hela tidningen, och dubblas för varje replik. Vid månadsskiftet jan/feb ser tidningsledningen ingen annan utväg än att starta en ny bilaga, “Piratdebatt”, vars första utgåva innehåller 5000 namn på folk som har skapat något och tycker något.
Spelet är nu högt. Ingen sida vågar dra sig ur polemiken, och därmed tappa ansiktet, utan bägge sidor fortsätter dubbla. I mitten av mars har Expressen Piratdebatt blivit en veritabel katalog med 150000 namn. Bonniers köper upp Eniro för att kunna göra samordningsvinster med produktionen av telefonkatalogerna. Fyra miljoner Facebook-användare går med i en protestgrupp mot de höjda koldioxidutsläpp som distributionen av Expressen Piratdebatt förorsakar. Etc.
Eller så får vi se en kvalitativ vändning, där vissa kreatörer förklarar varför de är mer värda att lyssna på än andra kreatörer. Risken för att det urartar i mallighetsexplosion är uppenbar. Får dock medge att en diskussion mellan förespråkare för olika slags kulturyttringar, där man exempelvis vågar ta tag i frågan om hur viktigt långfilmsformatet egentligen är, var just vad jag efterlyste i Sydsvenskan.
Vad gäller dagens piratpartistiskt stämplade upprop, “Ingen fildelarjakt i vårt namn!“, är det fullt av mustiga formuleringar. Argumentationen handlar åter om hur fildelarjakten oundvikligen kommer i konflikt med skyddet av människors privatliv.
Risken är att en ensidigt fokus på detta lyfter fokus från andra risker med de föreslagna antipiratåtgärderna. Detta diskuterades häromdagen i inlägget Vad som glöms bort när alla bara diskuterar privatlivets helgd.
Liknelsen mellan att samla in ip-nummer på fildelare och att notera registreringsskylten på fortkörare fortsätter att diskuteras. Personligen känner jag mig inte helt tillfredsställd med piratpartisternas respons, att “min privata kommunikation sker från mitt hem, bakom stängd dörr”.
Det finns en bättre anledning till att billiknelsen inte funkar: Vägverket finns inte på internet. Om bilar hade varit som noder i ett nätverk, så hade varje bil i sin tur kunnat innehålla tusentals nya bilar – och vägar. Smaka på den!


20 kommentarer ↓
Som vanligt har du helt rätt, Rasmus. Men vi hade redan börjat samla in namn till artikeln när du påpekade något som – väl påpekat – var uppenbart som en blixt från klar himmel.
Som vanligt är du fantastisk på att formulera saker som vi andra bara har en vag magkänsla av. Räkna med att nodliknelsen blir vanligare framöver.
“Om bilar hade varit som noder i ett nätverk, så hade varje bil i sin tur kunnat innehålla tusentals nya bilar – och vägar.”
Det är en ganska teoretisk syn på internet, det skiljer sig från verkligheten där internet är relativt hierarkiskt uppbyggt och varje nod är inte en potentiell ingång till nya datornätverk. Som internet är uppbyggt idag är det sårbart för t.ex. politiska regleringar. Jag vet inte om jag missade din poäng eller om jag har nån poäng.
“Vid månadsskiftet jan/feb ser tidningsledningen ingen annan utväg än att starta en ny bilaga, “Piratdebatt”, vars första utgåva innehåller 5000 namn på folk som har skapat något och tycker något.”
hahaha
markus: Ganska teoretisk i dagsläget, visst. Men om du läser tidigare inlägg så utvecklar jag där lite varför den inte blir teoretisk i förlängningen, utan för att bli verksam måste följas av nya lagar, som begränsar möjligheten att öppna upp sina nätverk mot fler datorer, och som begränsar internetleverantörernas möjlighet att erbjuda anonyma uppkopplingar.
Men visst håller jag med om att internets nuvarande uppbyggnad innehåller alldeles för många hierarkiska strukturer som är sårbara för politisk reglering.
Rasmus: du verkar vara på lite tossigt humör idag
Men vettigt inlägg i övrigt.
Även jag tycker det är tråkigt att det så enskilt handlar om integritetsfrågan numer, som jag så fint beskrev i en kommentar till en kommentar från steelneck här för någon dag sedan.
Orkar inte länka…
Det publiceras ett inlägg var tredje dag ungefär, varje sida publicerar sitt inlägg ungefär var sjätte dag.
Med en enkel kubisk kurvanpassning av antalet undertecknare så kommer piraterna efter 10 inlägg att ha cirka 2000 underskrifter, medans upphovsrättshökarna kommer ha en inte alls lika potent siffra av 349.
Med nuvarande trender så kommer piraterna att ha cirka 21 000 underskrifter runt midsommar och deras motparter 3500.
Vissa kanske ser problem med att anpassa en kurva med tre mätvärden, men dessa personer är förmodligen antisemiter och drogliberaler.
/T
//Alldeles för bakfull för att få starta matlab
Kurvor: O ja! men ingenting som kan fånga i fångas i kuber. Rasmus var inne på rätt spår: det här är poesi.
7, 7, 13, 27, 70
2×7-1=13, 3×27-1=70
Intressant. I Studio Forums nyhetsbrev som utkommer varje månad stod idag detta:
——-
Vågar man ladda upp musik på forumet?
http://forum.studio.se/index.php?showtopic=46446
Då piratkopiering anses vara det stora hotet mot musikbranschen idag är det inte konstigt att frågan om låtstölder dyker upp på Studio forum. En av våra nya medlemmar tog upp riskerna med att ladda upp musik på ett forum där det är möjligt för vem som helst att ta del av den.
Kommentarerna i inläggen sträcker sig från “du ska inte tro att vi vill sno din musik” till *host* skämtinlägg om hur medlemmarna automatiskt registrerar uppladdade låtar hos STIM under eget namn. För den som ändå är orolig kan vi bara konstatera att det oss veterligen aldrig skett att någon fått sin musik stulen på Studio forum.
——-
Helt galet!
[...] Upptrappningen. Miljöpartiet har i en video gått ut med budskapet om att fildelning inte är stöld. Filmproducenten Joakim Hansson bemöter utspelet med att det är hemskt att politiska partier inte respekterar de grundläggande rättigheter som är nödvändiga för att skiv- och filmindustrin ska kunna investera i nya artister. Egentligen inget nytt. [...]
[...] publiverades den 16e med 70 namnunderskrifter. Jag har inte sett några direkta svar på den, men Rasmus skriver som alltid fyndigt och [...]
De som skapar något är ofta inte de som konsumerar det samma.
Hur infrastrukturen ser ut ändrar inte människors hållningar och urgamla instinkt.
Grottmänniskans: “vill jag ha så tar jag” finns kvar efter 10 000 år inbakad i vårt inre. Dock räknar man med att följa liknande impulser som infantilt och omoget.
Samma läge med ” Får jag inte så straffar jag dig, repar din bil, hackar din sida, eller kallar på trupperna” Barnliga förhållningssätt.
Det blir ingen kraft i krig som förs på andras mark, runt andras husknutar, för att erövra deras grejer.
De som sloss för sitt område, sin egedom, sitt hem, sina tillhörigheter har ett djävulsk mycket bättre utgångsläge.
Allt saft utifrån att vi inte längre ( om någonsinn) tillhör en andlig skara, naturfolk, nomader eller filosofer som inser att ingen kan äga något överhuvudtaget.
De som vet att allt är till låns, och att vi inget kan ta med oss dit vi går…
Men de är ett vist fåtal och deras röster hörs inte via internet.
Igen, alla har rätt till sig själva, sin trygghet, vad man tänkt, skapat och uttryckt.
Rackarungar blir vuxna, och när de blir bofasta ägande personer: förvånansfullt snabbt protektiva mot beskattning av egna alster.
Ja, jag känner inte få rebeller som ändt sina liv som ärke-konservativa reaktionärer……
Absolutism ligger dem i blodet, på ett sätt…..
Naturern är nämligen sådan: Man blir vad man hatar.
Ända skyddet mot den tragedin är: hata så lite som möjligt!
hehe
Pressträff för film- och tv-journalister
23 jan kl 10.00-11.30 på Biograf Sture
Visst går det att lösa piratproblemet!
2008 kan bli året då Sverige äntligen börjar vända den negativa pirattrenden
på nätet.
Förutsättningarna finns – just nu ligger två förslag på den svenska
regeringens bord, Sanktionsdirektivet och Renforsutredningen, som båda
möjliggör ett ökat skydd från illegal konkurrens för de svenska film- och
tv-nättjänster som nu växer i antal och storlek.
Samtidigt är Sverige idag ett av de länder med allra sämst skydd för sina
kreatörer. Vi har blivit en fristad för grov piratkriminalitet och under 2007
uppskattas att intäktsbortfallet från piratkopior var över sex miljarder
kronor för den svenska kreativa sektorn som helhet.
Det största hotet mot utvecklingen av film och tv i Sverige är dock myten
om att det är för sent, att kampen för rätten att få betalt för sitt jobb redan
är förlorad. Det är inte sant och det finns gott om exempel från vår
omvärld som bevisar motsatsen.
Den 23 januari välkomnar Filmfolket Sverige till en pressträff om
hur piratproblemet ser ut i Sverige idag och hur det kan lösas.
Tanken är att berätta mer om hur vi som jobbar med film och tv i
Sverige ser på den illegala fildelningen och samtidigt ge chansen till er
som skriver om film och tv dagligen att ställa alla möjliga typer av frågor.
Vad innebär exempelvis de nya politiska förslagen mer exakt, hur ser
lagstiftningen ut i andra länder och hur går utvecklingen av de nya
svenska nättjänsterna?
Den sista halvtimmen har vi avsatt till en diskussion där vi hoppas få era
tankar kring piratkopieringsproblematiken och hoten och möjligheterna
för film och tv på nätet.
Hoppas att se dig där och varmt välkommen!
Medverkar gör bl.a. Joakim Hansson producent, Pia Grünler distributör, Gerre Versteegh
film2Home och Henrik Pontén Antipiratbyrån. Även andra branschrepresentanter kommer
att finnas på plats för att kunna svara på eventuella frågor. Vi bjuder på kaffe och macka.
[...] på att köra på tomgång. En degenererad massmedial debatt är inte så farligt och kan gärna spela ut sig själv så länge den inte sedimenteras i lagförslag, affärsmodeller och [...]
[...] fyra-fem år sedan, och som förra våren slutgiltigen begrovs. Nu efter nyår har denna debatt, som bekant, gjort en halvdan comeback i papperstidningarna. Som Eric Schüldt påpekar i P1 är det första [...]
Rasmus, du är fullständigt helt jävla totalt lysande! Det finns ingen på motståndarsidan som kommer i närheten av detta blixtrande intellekt. Och där har vi väl hela fildelarsituationen i ett nötskal: Tunga, egoistiska och ganska korkade åsikter(där förståndet tryter tar pengarna vid) mot snabba, klarsynta och briljanta idéer – ungefär som solglitter på en vattenyta.
Ja, det är ungefär som att jämföra en decemberskymning i snöslask med en solig aprilmorgon.
Ljuvligt uppfriskande. Det bästa jag har läst på länge, länge.
Vågar jag gissa att du har någon anknytning till Halmstad…?
Klart jag är från Halmstad!
Precis som vissa andra, eh, glänsande intellekt…
[...] Klys. När en av dessa rävar nyligen menade i en insändare (SvD, 10 jan) att “piratmoderaternas” förslag om avkriminaliserad fildelning var “nästa lika befängt som [...]
[...] på att köra på tomgång. En degenererad massmedial debatt är inte så farligt och kan gärna spela ut sig själv så länge den inte sedimenteras i lagförslag, affärsmodeller och [...]
det verkar som om det ändå finns ett visst hopp om att få ändring till stånd här…
[...] Prognos för Expressens piratdebatt [...]
Kommentera