En man som varit nyhetschef på både SVT och TV4 påstår i en ledarkrönika i DN bland annat att fildelningen av “patenterad information” är ett samhällsproblem som hotar ingenjörerna. Virrigheten vet inga gränser. Roligast i hans artikel är hans försök att bena ut fildelningens mysterium:
Det är inte nedladdningen som är problemet, /…/ – utan uppladdningen som är det stora hotet.
Nej, förresten. Roligast är följande kläm:
…annars upphör flödet och vi sitter där och fingrar i tomheten i cyberspace.
Ja, vad är väl peak oil mot det peak internet som väntar oss när informationen sinar!
Lars Weiss utfärdar ett recept mot den hotande tomheten, ett recept vars konsekvenser vi just gått igenom. Bland annat kräver han “möjligheten att blockera webbsidor/användare om de gör intrång i upphovsrätten”.
Om han bara vore en förvirrad gammal kolumnist i DN vore det kanske inte så allvarligt. Att han är styrelseledamot i Com Hem, en stor internetleverantör, gör saken betydligt mer olycksbådande.
Han är även styrelseledamot i Svenska Filminstitutet samt i det företag som filmatiserar Wallander-böckerna. Lars Weiss är alltså en representant för filmindustrin. Ändå anser varken han eller DN att denna hans roll som betalt särintresse är relevant, när han kastar ur sig sin plan för att slakta internet och backar upp den med rena felaktigheter.
Uppdatering: Lars Weiss sitter inte längre i styrelsen för Com Hem, påpekar Steelneck som kollat upp saken, tack för det! Tydligen lämnade han styrelsen när Com Hem köptes upp 2006, men Svenska Filminstitutet fortsätter på sin hemsida att sprida den felaktiga uppgiften om att han sitter kvar.

23 kommentarer ↓
“patenterad information” tar väl ändå priset i okunnighet. Motprestationen för att överhuvudtaget få patent är ju att informationen publiceras så att medborgarna kan ta del av den. “patenterad information är per definition, och lag, en offentlig handling.
Hur fan kontaktar man stollen?
ComHem ägs av Carlyle Group enligt wikipedia.. Det betyder George Herbert Walker Bush.
Känns som att jag spammar. Ja det där om ComHem är riktigt bekymmersamt, i synnerhet om man dessutom betänker datalagring och FRA-lag. Detta i samband med det där om Carlyle Grop.
Här en dokumentär om Carlyle som handlar om den roll Carlyle har i det amerikanska industrimilitära komplexet och påverkan på USAs hela politik (bara första två minuterna är på holländska, det sändes i holländsk TV). Bland toppnamnen i Carlyle hittas GHW Bush, Frank Carlucci (fd CIA-director) och en rad andra toppnamn från amerikansk admininstration och militär.
[...] inte uppehålla tid att prata om galenskaperna i hans krönika — anmodar er att titta in hos Rasmus på Copyriot och läsa hans kommentar [...]
Helt OT i brist på kontaktsida: Rasmus, varför inte importera alla samlade klokheter från Copyriots övergivna gryt på Blogspot och WordPress? Nu får man leta på tre ställen efter gamla copyriotismer. Onödigt krångligt, inte sant?
Från den pappersbilagan:
lars.weiss@lorenzomedia.se
“…annars upphör flödet och vi sitter där och fingrar i tomheten i cyberspace.”
Poesi (och humor)!
Riktigt dålig krönika av Weiss.
Han upprepar en sak flera gånger (min emfas):
“…anpassa Sverige lagstiftningsmässigt till VAD ÖVRIGA EUROPA redan gjort…”
“…i Sverige, hittills, har valt EN ALLDELES EGEN VÄG i denna fråga… ”
“Alla tillskyndare av obegränsad fildelning menar också att den lagstiftning som införts I ANDRA LÄNDER i huvudsak varit verkningslös …”
“…lagstiftning i SJU ANDRA VÄSTEUROPEISKA LÄNDER, som samtliga infört EU:s sanktionsdirektiv…”
Strategin är att framställa Sverige som ett extremt, unikt och suspekt undantag. Det är mycket överdrivet. Det finns så många sätt att fildela och det finns så många lagar och regler som har relevans. Sverige ligger bra till på vissa parametrar men klart sämre på andra. I Tyskland är edonkey populärt men Sverige ligger efter. Sverige har tydligt kriminaliserat otillåten nedladdning av upphovsrättsskyddat material, det är klart hårdare än i en del andra länder. Weiss tittar, liksom IFPI, bara på en parameter om ens det.
“Falsk folklighet” förresten? Varför falsk? Vad krävs för genuin folklighet, utöver att föra fram åsikter som en stor del av folket delar?
En av de få bra saker man kan säga om patent är ju att patentet är just offentlig information efter att patentet har gått igenom…
Visserligen kan även offentlig information vara upphovsrättsskyddad.
Jag är sannerligen ingen expert, men kan tänka mig att en patentansökan kan ha verkshöjd åtminstone i teorin. Upphovsrättslig verkshöjd då alltså. Man kan fortfarande inte ens komma i närheten av patentintrång genom att utväxla information om patenterade metoder. Patentintrång sker först när metoderna används kommersiellt/industriellt. (Det är fortfarande tillåtet att för eget bruk tillverka sina egna patenterade läkemedel i köket, om man skulle lyckas.)
@Tn
Enligt SCB, Privatpersoners användning av datorer och Internet 2007.
http://www.scb.se/templates/PlanerPublicerat/ViewInfo.aspx?publobjid=7061
Är ca 50% av alla män 16 – 33, ca 30% av 35-44 åringarna fildelare. Det är mycket det.
Antipiratbyrån kör samma vinkel som Weiss i Expressen (och TT):
http://www.expressen.se/prylar/1.1005228/sverige-ar-mecka-for-fildelare
Detta kanske blir vårens stora anti-piratstrategi: avstå från att ge sakargument, framställ bara Sverige som “extremt” jämfört med andra.
Finns någon bra sammanställning av konträr statistik? Statistik som visar hur lite fildelning som finns i Sverige över vissa protokoll jämfört med andra länder samt på vilka punkter Sverige gått mycket längre än andra länder.
Perty: mycket jämfört med vad? Sverige ligger före många andra länder i termer av dator- och bredbandstillgång och datorvana. Finns det någon solid statistik som visar att fildelningen PER BREDBANDSUPPKOPPLAD PERSON är extremt mycket högre i Sverige än andra länder?
rasmus: Kanske dags att börja skicka in patentansökningar på pentameter?
rasmus: Ett patentdokument kan ha precis lika mycket vershöjd som en lagtext, och detta av prcis samma anledning. Om folk inte kan läsa lagen/patentet, då kan folk inte heller veta vad som är förbjudet/”endast tillåtet för patentägaren”. Same, same, but different skulle man kunna säga. Det är dock lite annorlunda medans patentet är “pending”, under behandling och ännu ej godkänt.
@Tn
Jag har letat efter statistik eller något som skulle kunna vara motpol till IFPI’s rapport utan att hitta något direkt.
Det längsta jag kom var att danmark börjar undra om om man inte gått lite väl långt i övervakningshysterin
http://ekstrabladet.dk/nyheder/samfund/article963410.ece
När jag drog till med mycket var det rent subjektivt, jag tycker det är mycket.
Motpol till IFPI? Deras egna ord om sverige i andra länder torde vara så goda som något. En nödtorftig “babelfish” av en mening i ovanstående spanska nyhet:
John Kennedy, president and delegated advisor of the IFPI, has showed that “this is a clear call so that the ISP adopt a greater responsibility in putting brake to the infraction of the right of author in their networks and comes from a country that is indeed in forward edge in the fight to protect the music and the films of the piracy in Internet.
På det viset spelar de alltså ut länder mot varandra..
(blanda inte ihop denne Kennedy med den mördade presidenten “JFK”, denne Kennedy är engelsman)
Lars Weiss sitter inte längre i ComHems styrelse. Enligt deras årsredovisning för 2006 så blev hela styrelsen, utom två arbetstagarrepresentanter utbytta det året. Detta skedde antagligen efter Carlyle och Providence Equitys uppköp av bolaget.
@steelneck @tn
Snart kommer den rapporten som Renfors hade i sin rapport från World Internet Institute (http://www.wii.se/) Där finns lite fin statistik iaf. Dock ingen om sanktionsdirektivets nyttjande i de andra länderna
“Är ca 50% av alla män 16 – 33, ca 30% av 35-44 åringarna fildelare. Det är mycket det.”
Vaa? 16 – 33? Du, om två år är de 18-35, alltså valmyndiga. År 2010 blir det typ, en kvarts miljon fler datorvana, upp- och nerladdande personer jämfört med 2006. Vilket parti har råd att avstå från det?
Vart fick han sina magiska åttio procent någonstans ifrån undrar jag. Dessutom lär väl de där åttio procenten av “alla danska fildelare” ha migrerat till andra sajter än dom i Danmark???
Han lyckades få med båda av dom två mest typiska surgubbeargumenten: 1. Fildelning leder till amatörernas afton. 2. Fildelare är kommunister/anarkister.
[...] för nätpirater” på såväl debattsidor som i så kallade nyheter, liksom på ledarplats av Lars Weiss med följande ord: Det intressanta är nämligen att vi i Sverige, hittills, har valt en alldeles [...]
Kommentera