Fildelningen efter Oink

Copyriot har redan postat två inlägg om Oink-slakten:

Här kommer ett tredje, i all hast innan det är dags att dra till Berlin för att bland annat konspirera kring fildelningens framtid.

Jag tror Tage har en viktig poäng, när han hoppas på en utveckling liknande den efter slakten av Napster, det vill säga att man utvecklar mindre sårbara indexeringsteknologier. Det duger inte att bara sätta upp kloner. Den relativa centralisering som dagens bittorrent-protokoll bygger på är ett problem, som allra bäst tas itu med just i ett läge av kris.

Notwist, och många med honom, uttrycker en förhoppning om att The Pirate Bay-gänget ska släppa loss en återupplivad variant. Visst vore det kortsiktiga symbolvärdet oslagbart, men så kommer inte att ske – av goda skäl.
Brokep förklarar varför: Allting bör inte centreras kring en enda grupp. Hellre en mängd nya initiativ från olika håll, menar The Pirate Bay.

Så vad kan göras på kortare sikt, och av envar? Ett förslag som har framförts är att alla ska ladda upp sina gamla Oink-torrents till The Pirate Bay. Om många skulle delta i en sån aktion skulle det kunna bli till en arkivisk tsunami av aldrig tidigare skådat slag. Dock förutsätter det att varje torrent-fil byter ut sin så kallade announce URL. Man kunde hoppas att detta gick att lösa med ett enkelt script, men enligt vad jag har hört verkar det tyvärr inte vara så enkelt – tydligen går det inte att byta tracker utan att räkna om filens infohash. En brist som borde åtgärdas i framtida versioner av bittorrent-protokollet, har jag fått höra.

Slutligen kan det nämnas att Oink.cd under tisdagseftermiddagen åter blev tillgänglig – i defacead version. Besökare nåddes av en grå hemsida med en kort text som förklarade att ett tillslag hade gjorts, samt av banners från IFPI och BPI!
Detta är förstås högst anmärkningsvärt. Polisen tar alltså över en brottsmisstänkt hemsida och fyller den med reklam för de privata intresseorganisationer som kommenderat fram till slaget, innan saken prövats i domstol. Att gränsen mellan rättsväsende och upphovsrättsindustri lösts upp totalt är inte längre något man sticker under stol med. Man skryter snarare om det!
Saken uppmärksammades av Brokep och med ett pressmeddelande från de brittiska och nederländska piratpartierna. Kanske fick någon snutwannabehacker kalla fötter, för i skrivande stund (onsdag morgon) finns åter inget innehåll att finna på Oink.cd.

11 kommentarer ↓

#1 Magnus on 24 October 2007 at 8:39 am

oink.cd har fortfarande (eller återigen) banners!

#2 Peter on 24 October 2007 at 10:10 am

Det jag skulle vilja se nu efter att onik gått ner är en blandning av musikbraniz wikipedia och pirate bay, kanske med ett inslag av paypal. Tänk en sida lik wikipeda där man kan hitta/lägga upp info om all musik samt hitta torrenten till respektive album. Lägg även till en smidig donate knapp på sidan så man _enkelt_ kan visa sin uppskattning till de artister man gillar.

#3 ola on 24 October 2007 at 10:42 am

Jag själv tyckte Oink, och liknande ratio-baserade invite-torrent-tjänster, känns och kändes som ett tråkigt koncept. Varför skall man behöva känna någon som redan är i smöret för att få vara med att dela på godsakerna? Innehållsmässigt kan jag inte påstå att något av det material som spreds där inte fanns och florerade på öppna hubbar på DC eller genom favoriten Soulseek. Fram för öppna gränssnitt, tillgängliga för alla!

#4 ২৯৮৬ on 24 October 2007 at 4:27 pm

När det gäller defacements utförda av upphovsrättsmilitären kan det forna fildelningsföretaget Groksters hemsida vara värd att nämna. För några år sedan blev den ersatt med bl.a. detta meddelande:

»(…) YOUR IP ADDRESS IS [FOO] AND HAS BEEN LOGGED. Don’t think you can’t get caught. You are not anonymous. (…)«

Bristen på subtilitet är snudd på komisk.

#5 Simon on 24 October 2007 at 7:44 pm

Ola: Invite- och ratio-systemen hade två väldigt positiva effekter. Invitesystemet gjorde att man blev personligt ansvarig för dem man bjöd in. Om någon av ens kompisar misskötte sig kunde man åka ut själv med huvudet före. Detta gjorde att man tänkte efter en extra gång på om de man bjöd var “värdiga” och skulle uppfylla kraven.
Ratiokravet gjorde i sin tur att man i princip alltid kunde ladda ner allt direkt, snabbt och smidigt. Inga “no seeders” där inte.

För att citera en av kommentarerna till Jace Claytons (a.k.a. DJ Rupture) utmärkta inlägg:
“anal retentiveness was one of oinks greatest strengths, unlike the sloppy unregulated chaos of pirate bay. to be a member of oink felt like you were a citizen of a well-run scandanavian country”.

#6 Henrik on 25 October 2007 at 12:41 am

Varför ladda upp oink-torrents till piratebay? De kommer ju bara har 0 seedare efter en halv dag. Hela grejen med oink var ju att även rara torrents funkade och inte bara senaste Blink 182.

#7 Beneath a Steel Sky » Hej då, Oink on 25 October 2007 at 7:40 pm

[...] bilden som mötte användaren på Oinks site, förresten, skriver Copyriot som alltid klokt: Polisen tar alltså över en brottsmisstänkt hemsida och fyller den med [...]

#8 Ola on 25 October 2007 at 8:51 pm

Simon: Jovisst, jovisst, invite och ratio strukturerar upp och effektiviserar och det kan vara som så att jag bara är kinkig för att jag själv aldrig lyckades hitta någon som kunde invita mig. Men, jag tycker att det finns en elitliste-mentalitet inbyggd i de här systemen, samma sak som att läsa releasegruppers gnälliga .nfos om att deras rellar inte skall spridas genom allmäna medium. Anledningen till att man är intresserad av fildelning kan och bör väl inte vara att bara byta mellan varandra i små hemliga klubbar? Det är där jag tycker Soulseek och DC fungerar så mycket bättre, allt finns kvar och det finns mängder av breakcore-anal-retentivitet [sic?].

#9 ২৯৮৬ on 26 October 2007 at 10:41 am

Ola: Inga nätverk eller protokoll är perfekta. Personligen skulle jag inte vilja vara utan varken Soulseek eller The Pirate Bay. Andra kanske föredrar Oink eller DC och det stör mig inte det minsta.

Vilka gemenskaper man själv ingår i avgörs av grupptryck, tillgänglighet och personliga preferenser. Att samla alla P2P-användare på ett och samma ställe är såklart omöjligt.

Jag tycker att Piratbyrån sammanfattade läget väldigt bra i sin valborgsperformance:
”Det finns inte längre ett arkiv som är bara ditt eget. Inte heller finns det arkiv helt öppna för alla. Vattendelningen mellan privata och offentliga nätverk, kopieringar och framföranden gäller inte längre. Det enda som finns är nätverk genom vilka man har mer eller mindre tillgång till olika arkiv.”

#10 en farlig tanke » Blog Archive » OiNK återuppstår! on 29 October 2007 at 5:43 pm

[...] har också ett par intressanta inlägg om mordet på [...]

#11 pingu on 3 November 2007 at 12:21 pm

http://libtorrent.rakshasa.no/wiki/changeTracker

är det något sådant som eftersöks med att byta “announce”?

Kommentera