Ordning och reda i framtiden

Låt oss ge ordet till vår justitieminister.

BEATRICE ASK: För det första tror jag att man måste börja med att inse verkligheten. Här har vi ju ändå ett behov av att försäkra oss om att den som producerar musik eller film kan få betalt för sitt arbete, det finns det regler på. Sen finns det tekniska svårigheter. /…/
Tekniken går snabbt framåt. Vi har alla en god vilja att se till att vi kan använda internet på ett riktigt bra sätt, men vi måste komma åt avarterna och vi ska göra det på ett begåvat och rättssäkert sätt. Det är därför som jag är lite diplomatisk. /…/Jag tycker att det är viktigt att vi har ordning och reda på nätet. Problemet är att det här är delvis ny mark som vi bryter, och då är det svårare att få lagstiftningens principer att fungera. /…/
Riktigt hur man drar gränssnitten [sic!] det måste ju diskuteras och det är därför vi gör utredningarna men jag tror att det också i framtiden måste finnas regler som gör att man inte kan bete sig hur som helst på nätet. /…/Vi måste göra det enkelt att göra rätt. Det ska vara enkelt att göra rätt, också på internet. Så är det inte idag, och det är väldigt enkelt att göra det man inte får göra. /…/
Men det finns också de som utnyttjar de här möjligheterna på ett ganska grovt sätt och de vill jag att man ska komma åt. Så det handlar inte om att jaga små tonåringar i största allmänhet utan det handlar faktiskt om att få ordning och reda som jag säger. /…/

PROGRAMLEDAREN: Jag ska avsluta med en liten framtidsfråga till dig. Många spår att det bara kanske inom tio år kommer att finnas hårddiskar man kan ha i fickan och som i princip rymmer hela musikhistorien. Är inte alla de här resonemangen föråldrade då, inför en sådan framtid?

BEATRICE ASK: Nej. Jag tror att utvecklingen kommer att gå som du säger och jag tror att den kommer gå väldigt snabbt. Men jag tror inte att vi behöver vara rädda för att vi inte kommer behöva ordning och reda, lagar och annat.
Jag tror att vi behöver reda ut det här och föra resonemang hela tiden. Jag tror inte heller att det är förlorat därför att det kommer hela tiden nya generationer. Och det visar sig att även vi människor kan ibland tänka om, om vi har hamnat fel.

Ur debatten i måndagens Studio Ett, där som sagt även jag själv deltog. Den var kul. Var dessutom med i det föregående reportaget, och omedelbart efteråt intervjuades jag av Aktuellt.
Först hade Aktuellt förberett mig på att debattera mot IFPI:s Ludwig Werner direkt i studion, men – surprise, surprise – den planen ställdes in. Jag vågar säga med ganska stor säkerhet att IFPI ställde ultimatum och vägrade debattera mot Piratbyrån. Det är nämligen deras tydliga policy att fega ur så fort vi dyker upp.

Om den där utredningen finns nog inte mycket mer att säga än vad som redan har sagts.

7 kommentarer ↓

#1 SixDays on 4 September 2007 at 1:50 pm

Tja vad kan man säga, det är imponerande när några få personer som lever på månadslön eller CSN kan få personer som har lobby- och mutkonton att rygga tillbaka :)

#2 Blämbel on 4 September 2007 at 3:00 pm

Bättre fly än illa fäkta…

#3 Perty on 4 September 2007 at 3:51 pm

Hmmm… Om jag inte har www. i adressen så ser jag inte kommentarerna I FF2.0.

Ex. http://copyriot.se/2007/09/04/ordning-och-reda-i-framtiden/#comments

#4 Perty on 4 September 2007 at 3:52 pm

Hmm… Det gör jag visst nu.. Satans proxy antagligen.. Sorry.

#5 Simon on 4 September 2007 at 7:02 pm

Fint utdrag.

“Problemet är att det här är delvis ny mark som vi bryter, och då är det svårare att få lagstiftningens principer att fungera.”

Det är rätt mycket stenblock som måste väck och tår som kommer att klämmas innan den här marken är färdig att odla på. Eller kanske utvecklingen går så fort att man inte kommer dit…

#6 Oscar Swartz on 6 September 2007 at 9:00 pm

Tror kanske att jag sa en liten “ny” sak i en debattartikel i Dagens Industri idag. Finns bara på papper men på min blogg kan man läsa texten och kommentarer runt den. Eftersom artikeln riktade sig till näringslivet som läser DI hade den ett dynamiskt industriellt perspektiv där fildelning ses som en nyttig kniv mot strupen på konservativa branscher.

#7 Copyriot » Välformulerat on 6 September 2007 at 9:20 pm

[...] Swartz har en debattartikel i Dagens Industri, angående veckans grej, den här allom dissade utredningen. Väl [...]

Kommentera